duvar tipi klima mı salon tipi klima mı

Mitsubishi Duvar Tipi Klima Mı Salon Tipi Klima Mı? Hangisini Alalım?

Klimaya ihtiyacınız var ancak ne tür bir klima alacağınızı bilmiyorsunuz ve aklınızda duvar tipi klima mı salon tipi klima mı? Hangisinin enerji sınıfı daha yüksek, duvar tipi klima salon tipi klima farkı? gibi sorularınıza sayfamızda yanıt bulabilirsiniz.

Eğer aklınızda salon tipi mi duvar tipi mi gibi bir soru varsa öncelikle bu soruyu bertaraf etmeniz ve kendi koşullarınızı düşenerek karar vermeniz gerekir. Çünkü salon tipi duvar tipi klima farkı düşüncelerinizi değiştirebilecek cinstendir. Her ikisinin de kendi koşullarında değerlendirilmesi ve size en uygun klima tipini seçmeniz gerekir. Peki duvar tipi klima mı salon tipi klimam mı ? Salon tipi mi duvar tipi mi ?

Klima seçerken fiyat, mevsim, enerji, montaj gibi bir çok değişkeni göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca klimalar, inventer ve invertech olarak ikiye ayrılmaktadır. Ayrıca salon tipi mi duvar tipi mi ya da duvar tipi klima mı salon tipi mi diye düşünürken alacağınız alanın, salonun ya da odanın büyüklüğünü de düşünerek hareket etmeniz gerekir. Çünkü salon tipi mi yoksa duvar tipi mi sorusunu sormadan önce salon tipi klima duvar tipi klima farkı gibi konuları iyice kavramanız gerekir.  Duvar tipi klimalar içerideki sıcak havayı çekerek dışarı soğuk hava üfleme ya da içerdeki soğuk havayı çekerek dışarı sıcak hava üfleme yöntemiyle çalışır ve daha küçük alanlar için tercih edilir. Duvar tipi klimalar genelde piyasada en çok satılan klima tipidir. Az yer kaplaması ve sessiz olması duvar tipi klimanın ayırt edici özelliğidir. Salon tipi klima ise daha büyük alanlar için uygun olan ve daha çok enerji harcayan bir klima tipidir. Ancak yüksek derecede soğutma kapasitesi olduğu için özellikle iş yerlerinde ya da fabrikalarda çokça tercih edilmektedir. Aynı zamanda montaj gibi bir derdi olmadığı ve kolay hareket ettirilebilir olduğu için tercih edilesi bir klima tipidir. Bu yüzden salon tipi mi duvar tipi mi sorusunu cevaplamadan önce enerji durumunu ve klimayı alacağınız alanın özelliklerini göz önünde bulundurarak seçim yapmanız en doğrusu olacaktır.

Biz bu yazımızda duvar tipi klima mı salon tipi klima mı kargaşasını sonlandırmanıza yardımcı olmak için bu iki klima tipini karşılaştıracağız.

Kapasite Karşılaştırması

Duvar tipi klima mı salon tipi mi sorusu için öncelikle bu iki tip klimanın kapasite açısından karşılaştırmasını yapacağız. Böylelikle siz de klimayı alacağınız alan için kıyaslama yaparak bu soruyu cevaplayabilirsiniz.

Mitsubishi salon tipi klima, 24.225(10.918-27.296) Btu/h soğutma ve 27.296(12.283-30.708) Btu/h ısıtma kapasitesi ile çalışmaktadır. Bu özelliği ile özellikle güçlü fan sistemleri sayesinde geniş mekanlarda iyi iş çıkarmaktadır ve homojen hava dağılımını sağlamaktadır. Mitsubishi duvar tipi klima ise 10.918 (3.070 – 11.942) Btu/h soğutma ve 12.283 (3.070 – 14.671) Btu/h ısıtma kapasitesi ile çalışmaktadır. Kapalı alanlar için oldukça ideal bir modeldir. Ayrıca sessiz çalışma özelliğinin olması bu klima tipinin geniş olmayan kapalı alanlarda tercih edilmesinin sebebidir.

Mitsubishi Klima

Hangisinin Enerji Sınıfı Yüksek?

Enerji sınıfı açısından duvar tipi mi yoksa salon tipi mi sorusunu cevaplayacak olursak iki klimanında kullanılacağı mekanı göz önünde bulundurmak gerekir. Mitsubishi salon tipi klimanın enerji sınıfı A’dır. Duvar tipi klimanın ise enerji sınıfı A++’tır. Yani bu durumda duvar tipi klimanın salon tipi klimaya göre enerji sınıfıfın daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak geniş bir alanda duvar tipi bir klimayı kullanmaya kalkarsanız mekanı soğutmak için daha fazla enerji harcayacağı için pek tasarruflu olmayacaktır. Öyle bir durumda salon tipini seçmek daha doğru olacaktır.

Hangisinin Kullanım Alanı Daha Geniş?

Kullanım alanları incelenirken bu iki tip klimanın kapasiteleri de düşünülerek bir sonuca varılmalıdır. Mitsubishi salon tipi klima yüksek kapasitesi ile 60m2 ‘lik bir alanda rahatlıkla çalışabilmektedir. Bu nedenle daha çok geniş alanlarda tercih edilir. Böylece daha tasarruflu bir seçim gerçekleştirilmiş olur. Mitsubishi duvar tipi klima ise salon tipi nazaran daha küçük kapasitesi ile daha küçük alanlarda yüksek tasarruf ile çalışır ve 30m2’li bir alanda rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca bu tip klimanın küçük va hafif bir yapıda olması daha dar alanlarda kullanımı için de oldukça mantıklıdır.

Salon Tipi Mi Daha Tasarruflu Yoksa Duvar Tipi Mi?

Her iki klima da kendi koşulları içerisinde tasarrufludur. Duvar tipi bir klimanın enerji sınıfı daha yüksek diye her zaman daha tasarruflu olması beklenmemelidir. Çünkü eğer duvar tipi bir klimayı geniş bir alanda kullanırsanız daha fazla çalışacağı için tasarruflu olmayacaktır. O tarz yerlerde salon tipi klimaların tercih edilmesi gerekir. Aynı şekilde daha dar alanlarda salon tipi klima kullanmak daha fazla enerji tüketeceği için doğru bir tercih olmayacaktır. Böyle bir durumda da duvar tipi klima tercih edilmelidir.

Hangisi Daha Ekonomik? İhtiyaçlarımızı Karşılar Mı?

İhtiyaçlarınıza göre her iki tip klimanın da ekonomisi değişecektir. Bu noktada klimayı kullanacağınız alanı, klimanın kapasitesini, enerji sınıfını, montaj durumunu göz önünde bulundurarak karar vermeniz hem maddi açıdan hem de ihtiyaçlarınızı karşılaması açısından en mantıklısı olacaktır. Bu koşulları göz önünde bulundurarak kendiniz için en ekonomik modeli belirleyebilirsiniz.