Mitsubishi Duvar Tipi Klima Mı Salon Tipi Klima Mı? Hangisini Alalım?

Klimaya ihtiyacınız var ancak ne tür bir klima alacağınızı bilmiyorsunuz ve aklınızda duvar tipi klima mı salon tipi klima mı? Hangisinin enerji sınıfı daha yüksek, duvar tipi klima salon tipi klima farkı? gibi sorularınıza sayfamızda yanıt bulabilirsiniz.

Eğer aklınızda salon tipi mi duvar tipi mi gibi bir soru varsa öncelikle bu soruyu bertaraf etmeniz ve kendi koşullarınızı düşenerek karar vermeniz gerekir. Çünkü salon tipi duvar tipi klima farkı düşüncelerinizi değiştirebilecek cinstendir. Her ikisinin de kendi koşullarında değerlendirilmesi ve size en uygun klima tipini seçmeniz gerekir. Peki duvar tipi klima mı salon tipi klimam mı ? Salon tipi mi duvar tipi mi ?

Klima seçerken fiyat, mevsim, enerji, montaj gibi bir çok değişkeni göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca klimalar, inventer ve invertech olarak ikiye ayrılmaktadır. Ayrıca salon tipi mi duvar tipi mi ya da duvar tipi klima mı salon tipi mi diye düşünürken alacağınız alanın, salonun ya da odanın büyüklüğünü de düşünerek hareket etmeniz gerekir. Çünkü salon tipi mi yoksa duvar tipi mi sorusunu sormadan önce salon tipi klima duvar tipi klima farkı gibi konuları iyice kavramanız gerekir.  Duvar tipi klimalar içerideki sıcak havayı çekerek dışarı soğuk hava üfleme ya da içerdeki soğuk havayı çekerek dışarı sıcak hava üfleme yöntemiyle çalışır ve daha küçük alanlar için tercih edilir. Duvar tipi klimalar genelde piyasada en çok satılan klima tipidir. Az yer kaplaması ve sessiz olması duvar tipi klimanın ayırt edici özelliğidir. Salon tipi klima ise daha büyük alanlar için uygun olan ve daha çok enerji harcayan bir klima tipidir. Ancak yüksek derecede soğutma kapasitesi olduğu için özellikle iş yerlerinde ya da fabrikalarda çokça tercih edilmektedir. Aynı zamanda montaj gibi bir derdi olmadığı ve kolay hareket ettirilebilir olduğu için tercih edilesi bir klima tipidir. Bu yüzden salon tipi mi duvar tipi mi sorusunu cevaplamadan önce enerji durumunu ve klimayı alacağınız alanın özelliklerini göz önünde bulundurarak seçim yapmanız en doğrusu olacaktır.

Biz bu yazımızda duvar tipi klima mı salon tipi klima mı kargaşasını sonlandırmanıza yardımcı olmak için bu iki klima tipini karşılaştıracağız.

Kapasite Karşılaştırması

Duvar tipi klima mı salon tipi mi sorusu için öncelikle bu iki tip klimanın kapasite açısından karşılaştırmasını yapacağız. Böylelikle siz de klimayı alacağınız alan için kıyaslama yaparak bu soruyu cevaplayabilirsiniz.

Mitsubishi salon tipi klima, 24.225(10.918-27.296) Btu/h soğutma ve 27.296(12.283-30.708) Btu/h ısıtma kapasitesi ile çalışmaktadır. Bu özelliği ile özellikle güçlü fan sistemleri sayesinde geniş mekanlarda iyi iş çıkarmaktadır ve homojen hava dağılımını sağlamaktadır. Mitsubishi duvar tipi klima ise 10.918 (3.070 – 11.942) Btu/h soğutma ve 12.283 (3.070 – 14.671) Btu/h ısıtma kapasitesi ile çalışmaktadır. Kapalı alanlar için oldukça ideal bir modeldir. Ayrıca sessiz çalışma özelliğinin olması bu klima tipinin geniş olmayan kapalı alanlarda tercih edilmesinin sebebidir.

Mitsubishi Klima

Hangisinin Enerji Sınıfı Yüksek?

Enerji sınıfı açısından duvar tipi mi yoksa salon tipi mi sorusunu cevaplayacak olursak iki klimanında kullanılacağı mekanı göz önünde bulundurmak gerekir. Mitsubishi salon tipi klimanın enerji sınıfı A’dır. Duvar tipi klimanın ise enerji sınıfı A++’tır. Yani bu durumda duvar tipi klimanın salon tipi klimaya göre enerji sınıfıfın daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak geniş bir alanda duvar tipi bir klimayı kullanmaya kalkarsanız mekanı soğutmak için daha fazla enerji harcayacağı için pek tasarruflu olmayacaktır. Öyle bir durumda salon tipini seçmek daha doğru olacaktır.

Hangisinin Kullanım Alanı Daha Geniş?

Kullanım alanları incelenirken bu iki tip klimanın kapasiteleri de düşünülerek bir sonuca varılmalıdır. Mitsubishi salon tipi klima yüksek kapasitesi ile 60m2 ‘lik bir alanda rahatlıkla çalışabilmektedir. Bu nedenle daha çok geniş alanlarda tercih edilir. Böylece daha tasarruflu bir seçim gerçekleştirilmiş olur. Mitsubishi duvar tipi klima ise salon tipi nazaran daha küçük kapasitesi ile daha küçük alanlarda yüksek tasarruf ile çalışır ve 30m2’li bir alanda rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca bu tip klimanın küçük va hafif bir yapıda olması daha dar alanlarda kullanımı için de oldukça mantıklıdır.

Salon Tipi Mi Daha Tasarruflu Yoksa Duvar Tipi Mi?

Her iki klima da kendi koşulları içerisinde tasarrufludur. Duvar tipi bir klimanın enerji sınıfı daha yüksek diye her zaman daha tasarruflu olması beklenmemelidir. Çünkü eğer duvar tipi bir klimayı geniş bir alanda kullanırsanız daha fazla çalışacağı için tasarruflu olmayacaktır. O tarz yerlerde salon tipi klimaların tercih edilmesi gerekir. Aynı şekilde daha dar alanlarda salon tipi klima kullanmak daha fazla enerji tüketeceği için doğru bir tercih olmayacaktır. Böyle bir durumda da duvar tipi klima tercih edilmelidir.

Hangisi Daha Ekonomik? İhtiyaçlarımızı Karşılar Mı?

İhtiyaçlarınıza göre her iki tip klimanın da ekonomisi değişecektir. Bu noktada klimayı kullanacağınız alanı, klimanın kapasitesini, enerji sınıfını, montaj durumunu göz önünde bulundurarak karar vermeniz hem maddi açıdan hem de ihtiyaçlarınızı karşılaması açısından en mantıklısı olacaktır. Bu koşulları göz önünde bulundurarak kendiniz için en ekonomik modeli belirleyebilirsiniz.

Klima Kaç Derecede Çalıştırılmalı? İdeal Isıtma ve Soğutma Değerleri

Klima modları mevsime göre mekan ısısını ayarlamanız için yardımcı olan değerlerdir. Klima sıcak ayarı ve soğuk ayarı doğru yapıldığı sürece herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Odada olması gereken sıcaklığın çok altında ya da üzerinde kullanılan klimalar insan vücudunu rahatsız edecektir. Bu nedenle klima kaç derecede çalıştırılmalı iyi bilmek gerekir.

Devamını Oku

COP ve EER Nedir? Klimalardaki İşlevi Nedir?

Klimalar ısıtma ve soğutma işlevini yerine getirirken elektrik enerjisi harcarlar. Bir klimanın ne kadar verimli olduğunu anlamak için performans katsayısı anlamına gelen COP (Coefficient Of Performance) ve elektrik verimliliği anlamına gelen EER (Energy Efficiency Ratio) değerleri gösterge olarak kullanılır. Özetle; klimadan alınan performansın ödenen paraya (harcanan elektriğe) oranıdır. A, B… gibi enerji sınıflarının referansı bu verimlilik göstergeleridir. Bir klimada bu değerler ne kadar yüksekse klima o kadar verimlidir.

Devamını Oku

A Sınıfı Klima – Yaşam Alanlarında 1 Numaralı Konfor…

Nedir?

A sınıfı klima, klima sınıflandırma kullanılan COP (coefficent of performance) değerinin 3.21’i geçmesi halinde klimaların sahip olduğu niteliktir. COP değeri kullanılan elektriğin verilen ısıya oranı hesaplanarak bulunmaktadır. Yani daha az enerji sarf ederek daha fazla ısı üreten ve verimliliği yüksek olan ürünlerin COP değeri yüksek olur.

Devamını Oku

Mobil Klima – Her Alanda Isıtma ve Soğutma

Mobil Klima Nedir? Portatif Klimalar

Portatif klima olarak da adlandırılan mobil klima, kolaylıkla taşınabilmesi ve her mekana uyum sağlaması ile tercih edilir. Ayrıca montaj hizmeti gerektirmemesi ve dış üniteye sahip olmaması da önemlidir. Yüksek verimle çalışması ve diğer klimalar gibi az enerji harcaması mobil klimaların her alanda kullanılmasına olanak tanır. Portatif klima modelleri, mekan özelliklerine göre farklı kapasitelerde seçilebilir.

Devamını Oku

Inverter Klima Kaç Derecede Çalışmalı?

Klima son yıllarda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Özellikle en yeni ve tasarruflu modelleri kullanmayı alışkanlık haline getirdik. Inverter klimalar da klima modelleri arasından en çok tercih edilenlerden biri oldu. Inverter klima nasıl kullanılır, nasıl tasarruf sağlar, inverter klima kaç derecede çalışmalı gibi sorular da kullanıcılarının merak ettiği konular oldu. Yaz – kış inverter sıcaklık değerlerini bilmeden klima kullanmak mantıklı olmadığı için ilk olarak klima ayarlarından bahsetmek istedik.

Devamını Oku

Yazın Klima Kullanımı – Sıcaklık Ayarları ve Tasarruf Sağlama

Yaz mevsiminde klimalar adeta en yakın arkadaşımızdır. Evlerde ve iş yerlerinde klimaların en çok kullanıldığı bu mevsimde klima markaları da kampanyaları ve fırsatlarıyla daha çok klima satışının önünün açmaktadırlar. Sıcak aylarda serinlemek için kullandığımız klimaları kullanırken de avantaj ve tasarruf elde etmek için dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.

Devamını Oku

Split Sistem Nedir? Nasıl Çalışır?

Klimalar bildiğiniz üzere konut, işyeri vb. kapalı alanlardan dış ortama, dış ortamdan kapalı alanlara konfor amaçlı olarak ısı transferi yapmaktadır. Klima sistemlerinin de 2 ana parçası vardır. İç ortamda ısı alışverişi yapan iç ünite ve dış ortamda ısı alışverişi yapan dış ünitedir. Bu iki ünite arasında gaz akışını ve sinyal alışverişini sağlayan bakır boru ve elektrik tesisatı bulunur. İki ayrı birimden oluşan bu sisteme split sistem denmektedir. Split klima olarak da bilinmektedir.

Devamını Oku

Multi Split Sistem Nedir? Nasıl Çalışır?

Multi split klimalar çoklu split anlamına gelmektedir. Mono split klima ve multi split klima olarak ayrılan klimaların mono olanları tek dış üniteyle birlikte tek iç üniteye sahip klimalardır. Multi split klimalar ise tek bir dış üniteye bağlı, birden fazla split sistemdir. İç ünitelerin tamamı tek bir dış üniteye bağlanır. Bu sayede dış ünitelerin oluşturacağı alan sıkıntısı ve görüntü kirliliği engellenmiş olur.

Devamını Oku