kaset tipi klima mı tavan tipi klima mı

Mitsubishi Kaset Tipi Klima Mı Tavan Tipi Klima Mı? Hangisini Alalım?

Bir klimaya iktiyacınız var fakat birçok klima seçeneği karşısında kararsız kalıyorsunuz ve aklınızda kaset tipi klima mı tavan tipi klima mı? Hangisinin enerji sınıfı daha yüksek, kaset tipi klima tavan tipi klima farkı? gibi bir çok soru var. Bu yazımızda bu soruları cevaplamaya çalışacağız.

Eğer kafanızda kaset tipi mi tavan tipi mi gibi bir soru varsa öncelikle bu soruyu düşünmeden önce kendi koşullarınızı düşenmeniz ve birçok farklı varyasyonu değerlendirmeniz gerekir. Çünkü kaset tipi duvar tipi klima farkı düşüncelerinizi değiştirebilecek cinstendir. Her ikisinin de kendi koşullarında değerlendirilmesi ve size en uygun klima tipini seçmeniz gerekir. Peki kaset tipi klima mı tavan tipi klimam mı? Kaset tipi mi tavan tipi mi?

Klima seçerken fiyat, mevsim, enerji, montaj gibi birçok değişkeni göz önünde bulundurmalısınız. Aynı zamanda klimalar inventer ve invertech olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ayrıca kaset tipi mi tavan tipi mi ya da kaset tipi klima mı tavan tipi mi diye düşünürken alacağınız mekanın, salonun ya da odanın büyüklüğünü de düşünerek hareket etmeniz gerekir. Çünkü bu klimalar diğer klima tiplerine göre pratiklerdir ve kullanım biçimleri değişmektedir. Her ne kadar ikisi de az yer kaplasa da farklı koşullarda daha kullanışlı olmaktadırlar. Kaset tipi mi yoksa tavan tipi mi sorusunu sormadan önce kaset tipi klima tavan tipi klima farkı gibi konuları iyice kavramanız gerekir. Kaset tipi klimalar özellikle yer tasarrufu açısından oldukça kullanışlı modellerdir.

Ayrıca kaset tipi klimaların panellerinin her türlü iç dekorasyona uyum sağlayacak şekilde dizayn edilmesi bu modeli ayrıcalıklı kılmaktadır. Performans açısından da oldukça tatmin edicidir ve montaj esnasında herhangi bir havalandırma kanalı ya da boşluk gerektirmemektedir. Özellikle duvar veya pencere tipi klimanın yeterli gelmediği geniş mekanlarda oldukça kullanışlıdır. Tavan tipi klima ise yine kapalı alanlarda kullanılacak en uygun klima modellerinden birisidir. Tavan tipi klimalar, değişen kapasiteleri ile her mekan için özel olarak kullanılabilir ve sessiz çalışma stili ve yüksek performansı tercih edilme sebeplerindedir. Aynı zamanda montaj konusunda ince bir tasarıma sahip olması kolay taşınabilmesi kolaylık sağlamaktadır. Bu yüzden kaset tipi mi tavan tipi mi sorusunu cevaplamadan önce enerji durumunu ve klimayı alacağınız alanın özelliklerini göz önünde bulundurarak seçim yapmanız en doğrusu olacaktır.

Biz bu yazımızda kaset tipi klima mı tavan tipi mi kargaşısını sonlandırmanıza yardımcı olmak için bu iki klima tipini karşılaştıracağız.

Mitsubishi Klima

Kapasite Karşılaştırması

Kaset tipi klima mı tavan tipi mi sorusu için öncelikle bu iki tip klimanın kapasite açısından karşılaştırmasını yapacağız. Bu durumda siz de kendi mekan özelliklerinizi kıyaslayarak en uygun kapasitedeki klimayı tercih edebilirsiniz.

Mitsubishi kaset tipi klima, 24.225 (10.918 – 27.296) Btu/h soğutma ve 27.296 (12.283 – 30.708) Btu/h ısıtma kapasitesi ile çalşışmaktadır. Bu yüksek kapasitesi ile özellikle kapalı alanlarda tatmin edici sonuçlar vermektedir ve en çok tercih edilen modellerden birisidir. 4 yönlü hava salınım özelliği vardır. Kanat açıları hem yatay hem de dikey olarak ayarlanabilmektedir. Bu özelliği mekan içerisinde orantılı hava salınımı sağlamaktadır. Ayrıca ortamda kimse yokken minimum enerji ile çalıştığı için büyük tasarruf sağlamaktadır. Mitsubishi tavan tipi klima ise 34.120 (13.648-38.214) Btu/h soğutma ve 38.214 (13.648-42.650) Btu/h ısıtma kapasitesi ile çalışmaktadır. Kapalı alanlar için oldukça ideal bir modeldir. Değişen kapasiteleri ile her mekan için özel olarak modelleri bulunmaktadır. Sessiz çalışma stili ve yüksek performansı ile oldukça tercih edilen bir modeldir.

Hangisinin Enerji Sınıfı Yüksek?

Enerji sınıfı açısından kaset tipi mi yoksa duvar tipi mi sorsunu merak ediyorsanız klimayı hangi ortamda kullanacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Mitsubishi kaset tipi klimalar A+ enerji sınıfı klimalardır. Tavan tipi klimalar da aynı şekilde A+ enerji sınıfındandır. Yani iki klima tipinin de enerji sınıfı aynıdır. O yüzden tercihinizi yaparken kullanım alanlarını göz önünde bulundurup sizin için en uygun olanını seçmelisiniz. İki klima tipi de kapalı alanlar için uygundur ancak kaplayacakları alan ya da kullanım şekilleri farklı olduğu için bu koşullar üzerinden bir seçim yapmalısınız.

Hangisinin Kullanım Alanı Daha Geniş?

Kullanım alanlarına değinecek olursak bu iki tip klimanın da kullanım alanları değerlendirilirken kapasiteleri de düşünülmelidir. Çünkü iki klima tipi de kapalı alanlar için oldukça kullanışlıdır. Kaset ve tavan tipi klimalar yüksek konfor istenen yerlerde ihtiyaçları karşılamaktadır.

Kaset Tipi Mi Daha Tasarruflu Yoksa Tavan Tipi Mi?

İki tipi klima da aynı alanlar için kullanışlı olduğu için seçim yapmak zordur. Ancak kullanım alanına göre seçim yapılmalıdır. Çünkü iki model de kapalı alanlarda yer tasarruf yapmak için ve duvar tipi klimaların yeterli gelmediği alanlarda kullanılmaktadır. Bu yüzden bu iki klima arasından seçim yapmaya çalışırken kullanacağınız mekanın yapısını, kaplayacağı yeri göz önünde bulundurarak bir tercih yapmalısınız.

Hangisi Daha Ekonomik? İhtiyaçlarımızı Karşılar Mı?

İki model de kullanıcılarını üzmeyecek derecede ekonomik modellerdir. İhtiyaçlarınızı oldukça karşılayacaktır. Bu nedenle ihtiyaçlarınızın neler olduğunu kesin bir şekilde belirleyerek tercih de bulunursanız kafanız rahat bir şekilde klimanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.